امروز چهارشنبه, 27 دی 1396 - Wed 01 17 2018دبیرخانه کنفرانس روابط عمومیششمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت برگزار شد

ششمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت با حضور اساتید، مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی کشور و با موضوع روابط‌عمومی، صنعت و رهبری تغییر صبح روز یکشنبه دهم اردیبهشت ماه در محل هتل المپیک تهران آغاز بکار کرد.

در ابتدای این کنفرانس سیدغلامرضا کاظمی‌دینان، رییس شورای سیاست‌گذاری هفته روابط‌عمومی ضمن عرض خیرمقدم به شرکت‌کنندگان، خواستار توجه بیشتر مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی بخش‌های صنعتی کشور به تحولات رخ داده در روش‌های جذب و اقناع مخاطبان شد و از آنان خواست تا همگام با این تحولات و در راستای افزایش بهره‌وری در سازمان‌های خود گام بردارند.

 

روابط‌عمومی آینده‌نگر و توسعه صنعت

دکتر داود زارعیان، عضو شورای سیاست‌گذاری هفته روابط‌عمومی به عنوان نخستین سخنران این کنفرانس به ارایه مقاله روابط‌عمومی آینده‌نگر و توسعه صنعت پرداخت.

زارعیان در ابتدای این مقاله با اشاره به اینکه در سال 1395، 650هزار شغل در کشور ایجاد شده است که 75درصد آن در بخش خدمات و  25درصد در دو بخش صنعت و کشاورزی بوده است، گفت: آنچه در کشور ما اتفاق افتاده از این حیث مشابه کشورهای در حال توسعه است، در حالیکه ما بخش صنعت و کشاورزی نحیفی داریم. به نظر می‌رسد توسعه متوازن نیازمند «راهبرد ملی»، «عزم ملی» و همگرایی همه بخش‌های نظام اداری و مدیریتی کشور است.

وی در ادامه در خصوص نقش روابط‌عمومی آینده‌نگر در توسعه صنعت گفت: روابط‌عمومی می‌باید با تحقیق و افکارسنجی، تحلیل درست بازار، شناخت ویژگی‌های مخاطب و... آینده را برای مدیران صنعت ترسیم کند. رفتار مشتریان، رقبا و بازار باید روزانه رصد شود و برای تصمیم‌گیری به مدیران ارشد داده شود‌.

وی ادامه داد: چرخه عمر محصولات کوتاه است، برخی خدمات و محصولات نیامده، میروند، برای رسیدن به رشد پایدار و حفظ بقای صنعت، همواره می‌بایست خدمات و محصولات جدید به بازار عرضه و توسط روابط‌عمومی به بهترین وجه به جامعه معرفی شود.

زارعیان همچنین در خصوص موضوع توسعه ارتباطات داخلی و اهمیت آن در سازمان گفت: برای توسعه پایدار، باید به منابع انسانی در بخش صنعت توجه ویژه داشت، روابط‌عمومی باید با اجرای برنامه‌های متنوع، شرایطی فراهم کند که کارکنان نسبت به سازمان احساس و حمیت داشته باشند. کارمند باید نسبت به  سازمان، غیرت و تعصب داشته باشد، او باید سازمان خود را دوست داشته باشد و با علاقه و انگیزه، از مدیران خود تعریف کند. کار دشواری است، اما شدنی است، یکی از عوامل شکست برنامه‌های تحول، صنایع بزرگ، عدم توجه  مدیران تحول، به برنامه‌های ارتباطات داخلی است.

وی از مرجع‌سازی ذهنی در جامعه به عنوان یکی دیگر از وظایف روابط‌عمومی نام برد و گفت: روابط‌عمومی باید بتواند اطلاعات مفید، مختصر و قابل تصمیم‌گیری در مورد خرید کالا و خدمات قبل از رقبا به مردم برساند، قضاوت افراد اغلب تحت تاثیر اطلاعات اولیه است که به ذهنشان می‌رسد. هنوز دستمال کلینکس،  قوه، ژیلت در ذهن مردم هست.

زارعیان ورود متفاوت به فضای ذهنی جامعه با معماری پیام و معماری عرضه پیام در جامعه پیام را از دیگر موضوعات مهم و قابل بحث برشمرد و گفت: مخاطبان در مواجه با پیام‌ها، با توجه به نوع پوشش و نحوه ارائه پیام و محتوی تصمیم می‌گیرند، روابط‌عمومی باید بداند، چه نوع پیامی بر مخاطب او تاثیرگذار است.

وی در انتهای این مقاله گفت: برای تاثیرگذاری بر مخاطب روزانه میلیاردها تومان هزینه اطلاع‌رسانی و تبلیغات می‌شود، روابط‌عمومی‌ای موفق است، که برای عرضه پیام در جامعه، بعد از معماری محتوای پیام، برای عرضه آن هم معماری دقیق داشته باشد.

جامعه پویاست، عمر پیام‌ها و نحوه ارائه آن دائما در حال تغییر است، مخاطبان متنوع و دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردند، رقابت رو به رشد است، بنابراین روابط‌عمومی باید متناسب با نیازهای جامعه و صنعت ‌ریزی داشته باشد و سهم خود را در توسعه پایدار ایفا کند.

 

مسئولیت اجتماعی مهمترین مسئولیت روابط عمومی صنعتی

دکتر احمد یحیایی ایله‌ای با ارایه مقاله مسئولیت اجتماعی مهمترین مسئولیت روابط عمومی صنعتی، به عنوان دومین سخنران در این کنفرانس حضور پیدا کرد.

وی در ابتدا با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی عین روابط‌عمومی است، گفت: توجه به تعریف و کارکردها و حوزه فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی نشان از عجین بودن روابط‌عمومی و مسئولیت اجتماعی است. یعنی می‌توان ادعا کرد که آنچه امروزه به عنوان مسئولیت اجتماعی مورد توجه و تاکید است با شکل‌گیری روابط‌عمومی اولیه به عنوان اهداف کلیدی و زیربنایی روابط‌عمومی به آن عمل شده است. روابط‌عمومی اخلاق‌مدار، طرفدار جامعه و مردم و حافظ منافع و وکیل الرعایا بوده است و افکارعمومی و حل مشکلات جامعه توسط سازمان تا آنجا که امکان‌پذیر بوده است یکی از توجهات جدی روابط‌عمومی نخستین است بطوری که کار روابط‌عمومی را باید مسئولیت اجتماعی هر سازمان دانست.

ایله‌ای همچنین مسئولیت اجتماعی را به عنوان مهمترین مسئولیت روابط‌عمومی صنعتی دانست و گفت: یادآوری مهم در اینجا این است که هر چند مسئولیت اجتماعی بایستی توسط تمامی سازمان‌ها مورد توجه قرار گیرد اما پیگیری موضوع از سوی موسسات و سازمان‌های صنعتی اهمیتی دوچندان دارد. زیرا سازمان‌های صنعتی بیشتر به محیط‌زیست و ابعاد اجتماعی، هنری، فرهنگی و اخلاقی جامعه صدمه می‌زنند و به همین دلیل مسئولیت اجتماعی، مسئولیتی سنگین‌تر در حوزه روابط عمومی صنعتی است. بطوری که می توان گفت مسئولیت اجتماعی مهمترین مسئولیت روابط عمومی صنعتی است.

وی در ادامه روابط‌عمومی را به عنوان متولی اصلی مسئولیت اجتماعی مردم دانست و گفت: یکی از ابعاد مسئولیت اجتماعی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است و روابط‌عمومی ها بایستی به آن توجه کنند مسئولیت اجتماعی مردم است. زیرا تنها سازمان‌ها نیستند که مسئول هستند و مسئولیت پدیده‌ای صرفا سازمانی نیست بلکه مسئولیت پدیده‌ای است فردی، سازمانی و اجتماعی که البته آگاهی بخشی در این زمینه مسئولیت تام تمام روابط‌عمومی‌های سازمان‌ها است. به این معنی که مردم نیز در مقابل سازمان مسئولیت دارند؛ در برابر شخصیت سازمان، در برابر محصولات و خدمات سازمان و در برابر حرمت مدیران و کارکنان.

مسئولیت اجتماعی مردم در برابر اموال عمومی، مسئولیت اجتماعی مردم در برابر مصرف انرژی و از این قبیل مسئولیت‌هایی که کار آگاهی‌بخشی، اطلاع‌رسانی و ترغیب و اقناع مردم از مسئولیت‌های روابط‌عمومی است تا مردم متقابلا از مسئولیت‌های خود نسبت به سازمان آگاه شوند. همچنین بایستی یادآوری کرد که این موضوع تنها مردم را شامل  نمی‌شود بلکه نهادهای اجتماعی، رسانه‌ها و رهبران فکری را نیز شامل می‌شود و لذا بایستی ابعاد دیگری از مسئولیت اجتماعی را شکافت و آگاهی‌بخشی را بایستی در دایره‌ای وسیع‌تر مطرح کرد.

وی در انتها در خصوص مدل مسئولیت اجتماعی برنده – برنده گفت: آیا فقط سازمان‌ها بایستی احساس مسئولیت کنند؟ مردم چه سهمی در مسئولیت اجتماعی دارند؟ روابط‌عمومی چه نقشی در استقرار مسئولیت اجتماعی دارد؟

مردم هستند که بایستی احساس مسئولیت کنند؛ یعنی مسئولیت اجتماعی خود را بدانند و به آن عمل کنند. تا در نهایت احساس برنده – برنده در هر دو سوی شکل بگیرد.

 

روابط‌عمومی، صنعت و ارتقای حس رضایتمندی

روابط‌عمومی، صنعت و ارتقای حس رضایتمندی عنوان مقاله بعدی بود توسط حمید شکری‌خانقاه برای حاضران در این کنفرانس ارایه شد.

وی در ابتدای این مقاله گفت: روابط‌عمومي در یک فرایند ارتباطی سه سویه (جامعه+مشتری+سازمان) برای ايجاد مناسبات مطلوب با جوامع مختلفي كه با شركت سر و كار دارند و برای كسب شهرت خوب، ایجاد تصوير ذهني كلي مطلوب و برخورد مناسب براي برطرف‌كردن مشكلات، شايعات و ایجاد اعتماد و و ارتقای رضایت مخاطب، برنامه‌ریزی و ارتباط برقرار می‌کند. حاصل این اعتماد و رضايت نیز نتيجه و برداشتي است كه مشتري از مصرف محصولات و نحوه تعاملات سازمان با ايشان حاصل مي‌كند. مشتري قبل از تماس با ما برداشت ذهني يا تصوير ذهني دارد كه از تجربيات شخصي او، شنيده‌ها و ديده‌هايش از تجربيات ديگران و يا تبليغات و ترويج سازمان خودمان به‌دست آورده است. او سپس فايده‌هاي دريافتي‌اش را با اين تصويرهاي قبلي مقايسه مي‌كند، اگر فايده‌ها كمتر از برداشت اوليه او باشد، در اين صورت به مشتري ناراضي و شايد هم خرابكار تبديل مي‌شود. اگر حاصل اين دو مساوي باشد، مشتري راضي است و به تعداد معدودي رضايتش را، آن هم پس از درخواست و پرسش آنها ابلاغ مي‌كند.

شکری ادامه داد: اغلب تصميمات مشتری  به‌صورت احساسي گرفته مي‌شود و سپس با منطق توجيه مي‌شوند. اين جمله كليشه‌اي در اغلب كتاب‌هاي بازاريابي موجود است. موضوع مهم‌تر آن است كه احساسات ما تحت‌تأثير چه مواردي هستند؟ يك عامل مهم و تأثيرگذار اطلاعاتي است كه توسط حواس پنجگانه ما وارد مغز مي‌شود. شركت‌هاي موفق سعي مي‌كنند حواس مختلف شخص را در محصول و همين‌طور در برنامه ارتباطی خود لحاظ كنند. مثلاً شركت اپل حتي بر بسته‌بندي محصولات خود كار مي‌كند تا بازكردن بسته محصول احساس خوشايندي بر مخاطب بگذارد. مثلاً صداي باز شدن جعبه صدايي دلپذير باشد. آزمايشات مختلفي در فروشگاه‌ها انجام شده و نتايج نشان مي‌دهند كه پخش يك موسيقي خاص بر تصميمات خريد مشتريان تأثير مي‌گذارد. حتي رايحه‌هاي مختلف باعث افزايش يا كاهش فروش مي‌شوند. مثلاً در يك لباس‌فروشي استفاده از بوي وانيل باعث دوبرابر شدن فروش ماهانه شد! البته مي‌توان به‌طور مفصل درباره دليل اين امر صحبت كرد، ولي اگر خيلي خلاصه بگوييم‌‌ این است که هر عاملي كه باعث ايجاد احساس بهتري در ما شود مي‌تواند فرآيند تصميم‌گيري خريد را ساده‌تر كند و باعث شود فرد باحس رضایتمندی راحت‌تر تصميم خود را بگيرد.

وی در ادامه ضمن بررسی موضوعاتی همچون نيازهاي مشتريان (وابستگي  مشتري به سازمان) و احساس رضایتمندی، و انتظارات مشتريان و رابطه آن با رضایتمندی گفت: برآورده شدن یا نشدن رضایت مشتری باعث می‌شود احساس نارضایتی ، رضایت ، خشنودی و.. به همراه داشته باشد که در این بین هدف روابط عمومی نوين داشتن مشترياني است كه به درجه شعف و خشنودي رسيده‌اند و اين حاصل نمي‌شود مگر اينكه فايده‌هاي دريافتي مشتري بيشتر از تصورات اوليه او باشد و اينكه او در تمام زمينه‌هاي استفاده از محصول و تعامل با سازمان كيف كرده باشد! تا ما به كيف پول او برسيم و بتوانيم همچنان خدمتگزار شايسته‌اي براي ايشان باشيم و رابطه برد همه جانبه شكل گرفته و استمرار يابد.

مديريت نيازهاي مشتري برای ایجاد یا ارتقای احساس رضایت، شکاف انتظارات مشتری و احساس نارضایتمندی، انواع مدل‌های رضایت مشتری، مقیاس کیفیت خدمات (سروکوال) و ارتقای حس رضایتمندی، نقش مدل‌ها در ارتقای حس رضایتمندی برای روابط‌عمومی‌ها از جمله دیگر موضوعاتی بود که در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

شخصیت‌شناسی کاربردی در ارتباطات

دکتر مجتبی نظری دیگر سخنران ششمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت بود که به ارایه مقاله شخصیت‌شناسی کاربردی در ارتباطات پرداخت.

وی در این مقاله با بررسی موضوعات مختلف همچون درک کامل از خود، درک فرایندشناخت از خود، شیوه ارتباطات، شیوه‌های مختلف ارتباطات، خلق شو سرشت و... پرداخت در جمع‌بندی نهایی مقاله خود به مواردی مانند تعيين شخصيت توضيح رفتار و تفكر است نه توجيه آن، شخصيت هركس تعيين‌كننده بهترين الگو براي رشد او است، براي درك رفتار ديگران بايد ارزش‌ها و نيازهاي دروني‌شان را شناخت، بيشترين كارآيي هر كس در قالب شخصيت نهادي است، تيپ شخصيتي هر كس از اطلاعات كاملا شخصي اوست و نبايد بدون اطلاع و رضايت وي، مورد قضاوت يا بهره‌برداري قرار گيرد و براي تعيين شخصيت افراد الزاماً نياز به آزمون استاندارد يا كتبي نيست، پرداخت.

 

ظرفیت‌های روابط‌عمومی در ارتقای برندها

ظرفیت‌های روابط‌عمومی در ارتقای برندها عنوان آخرین مقاله‌ای بود که در این کنفرانس توسط دکتر محمود محمدیان ارایه شد.

محمدیان در این مقاله با اشاره به این نکته که روابط‌عمومی در دنیا قدمتی طولانی دارد و در کشور ما نیز از سابقه بالایی برخوردار است گفت: اهمیت روابط‌عمومی در سال‌های اخیر در کشور ما بیشتر شده است و شرکت‌ها بیشتر از قابلیت‌های آن بهره‌برداری می‌کنند، با این وجود هنوز هم از همه ظرفیت‌های این حوزه غنی علمی در کشور ما بهره‌برداری نشده است، این در حالی است که در دنیا از تمامی ظرفیت‌های آن در راستای ارتقای جایگاه سازمان به بهترین شکل ممکن استفاده می‌شود.

وی در مقاله خود با بیان ابعاد مختلف فضا‌های آنلاین و آفلاین و بکارگیری توامان آنها در روابط‌عمومی که در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند پرداخت و نقش آنها را شوکوفایی برندهای ایرانی بررسی کرد.

بررسی نقش بنگاه‌های اقتصادی در مسئولیت اجتماعی

برگزاری پنل تخصصی با موضوع بررسی نقش بنگاه‌های اقتصادی در مسئولیت اجتماعی دیگر بخش این کنفرانس بود که با استقبال قابل توجهی از سوی شرکت‌کنندگان همراه شد.

در ابتدای این بخش، امیرعباس‌پور به عنوان رییس پنل ضمن طرح موضوع نقش بنگاه‌های اقتصادی و وظایف آنان در قبال مسئولیت‌های اجتماعی خواستار مشارکت و اعلام نظر شرکت‌کنندگان در این بحث شد.

ابراهیم کاظم‌پور، مدیر روابط‌عمومی بانک تجارت، علی جهانی، مدرس علوم ارتباطات، سحر فروزان، رییس اداره روابط‌عمومی و تبلیغات بانک اقتصاد نوین و علی مصریان، مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل گروه صنعتی خودرو، دیگر حاضرین در این پنل بودند که به بیان دیدگاه‌های خود در این خصوص پرداختند.

برگزاری مراسم تقدیر و تشکر

در بخشی از این کنفرانس از علی‌ جهانی، استاد حوزه علوم ارتباطات و رسول علیزاده مدیر روابط‌عمومی شرکت زامیاد تقدیر و قدردانی شد.

تجلیل از سیدغلامرضا کاظمی‌دینان، رییس شورای سیاست‌گذاری هفته روابط‌عمومی از سوی اداره کل روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای دیگر بخش این مراسم بود.

 

پاورپوینت مقالات ارائه شده در ششمین کنفرانس روابط عمومی و صنعت

دکتر داوود زارعیان // روابط عمومی آینده نگر و توسعه صنعت

دکتر ایله ای // روابط عمومی؛ جریان دوسویه مسئولیت اجتماعی

دکتر حمید شکری خانقاه // روابط عمومی، صنعت و ارتقای حس رضایتمندی

دکتر مجتبی نظری // شخصيت‌شناسي كاربردي درارتباطات

 

 

 

 


1391 - 1395 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دبیرخانه دائمی کنفرانس روابط عمومی می باشد .
انتخاب رنگ قالب : آبی ارغوانی سبز قرمز پس 1 پس 2